[ 2016.10.03 ] Dnia 8.10.2016 "Dzień Pamięci..."o wybitnych Polakach!

Dla trwałego upamiętnienia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony przez  lotnisko Wilamowo i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem (mając akceptację  Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie arcybiskupa E. Piszcza b. ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej) postawienie na lotnisku pamiątkowego obelisku. W dniu 6 października 2001 r. w  uroczystej scenerii odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Od tego momentu "Dzień Pamięci ..."  został ustanowiony jako stałe święto realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Związki osobiste Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły stały się inspiracją dla organizatorów, aby w 2005 r. podczas obchodzenia "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego” dokonać odsłonięcia obelisku z  tablicą poświęconą "Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata”.
Od 2006 roku uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą "Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.
W tym roku  obchody "Dnia Pamięci...” odbędą się w uroczystej  oprawie, na których  nie powinno zabraknąć  nikogo komu wartości głoszone i postawa obywatelska Prymasa Wyszyńskiego oraz nauki Ojca Świętego są bliskie.
A więc  8 października 2016 r. zapraszam na lotnisko Wilamowo, na uroczysty apel o godzinie 12.00 i Polową Mszę  Świętą - celebrowaną przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza, tradycyjnie  w hangarze lotniczym.
Pisząc o tym chciałbym zainspirować wszystkich , abyśmy dali przykład młodym pokoleniom kultywowania ideałów i osoby zasłużonych Polaków.  Zapamiętajmy więc mądre słowa  Kardynała Wyszyńskiego "... Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi..." , niech będą naszym życiowym przewodnikiem, każdego dnia.

Stanisław Tołwiński
Prezes AKJ
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt