[ 2022.04.10 ] Obchody dwunastej rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo

W słoneczny ale chłodny poranek dnia 10 kwietnia 2022 o godzinie 8:20 na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo finalizowano przygotowania do Apelu Pamięci … poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość odbyła się przy pierwszym (po katastrofie) obelisku, który powstał w Polsce, by uczcić pamięć tego dramatycznego wydarzenia i ofiar katastrofy.

Na uroczystości przybyły licznie zaproszone delegacje w tym:
- Wicewojewoda Piotr Opaczewski, który reprezentował Marszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów oraz Wojewodę Warmińsko- Mazurskiego;
- Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował płk Krzysztof Knut z 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc; Biskupa Polowego Wojska Polskiego reprezentował ks. por. SG Paweł Grzeszek;
- Marszałka Województwa Warmińsko -Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina reprezentował Pan Andrzej Pęziński
oraz delegacje formacji wojskowych i Straży Granicznej w Regionie, licznych samorządów, Policji i Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych , młodzieży szkolnej oraz kapłani różnych wyznań.Data ta na zawsze zapisała się w historii losów państwa polskiego, niewyobrażalna tragedia rodzin 96 ofiar lecących oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia to pamiętny dzień dla każdego Polaka, to dzień przypominający dramatyczne losy prezydenckiego samolotu TU-154.

Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. O godzinie 8:41 – na minutę rozległ się donośny dźwięk syren wozów strażackich. W tym momencie każdy z zaproszonych gości mógł na chwilę w skupieniu pomyśleć o tych, którzy zginęli w katastrofie. Tym symbolicznym akcentem (w godzinie katastrofy) został oddany hołd pasażerom prezydenckiego samolotu, lecącego do Katynia, na obchody 70 rocznicy pomordowanym przez NKWD oficerów Wojska Polskiego.

Wyjątkowo wymowną chwilą było przypomnienie listy ofiar którego odczytanie rozpoczęło się od stwierdzenia:

Przejmujący głos syren wozów strażackich nawiązuje do tragicznych wydarzeń z przed 12 lat, wspomnijmy co się wydarzyło! Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoją tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r.

a zakończono:

Stając wczesnym rankiem przy symbolicznym obelisku na lotnisku Wilamowo , już w dwunastą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem , dajemy dowód pamięci o dostojnych pasażerach i załodze samolotu TU 154 , bo mamy tą pamięć w naszych sercach i gorących umysłach.

Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na narodowym ołtarzu nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań. Spoczywajcie w spokoju !


Kontynuacją tej wyjątkowej chwili był również okolicznościowy tekst Apelu Oręża Polskiego zakończony oddaniem salwy honorowej przez Kompanię Honorową 112 BR z Giżycka..

Religijnym akcentem uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięci duchownych kościoła rzymsko- katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego za duszę ofiar tej wstrząsającej i ciągle poruszającej polskie społeczeństwo katastrofy.Po modlitwie ekumenicznej za ofiary:

- Pan Wicewojewoda Piotr Opaczewski zabrał głos w imieniu Pani Marszałek Sejmu, Pana Premiera oraz Pana Wojewody Warmińsko-Mazurskiego;
- Oczytano listy – adresy skierowane do uczestników przez Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego oraz posłów: Pani Iwony Arent i Pana Jerzego Małeckiego;
- Pan Andrzej Pęziński przekazał zgromadzonym przesłanie od Pana Gustawa Marka Brzezina - Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego
- Z przesłaniem od Ekscelencji Biskupa Polowego Wojska Polskiego księdza Wiesława Lechowicza zabrał głos ks. por. SG Paweł GrzeszekSymbolem końcowym uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem pamięci ofiar .... Jako pierwsze zostały złożone imponujące wieńce w imieniu Marszałek Sejmu, Premiera RP i Wojewody Warmińsko-Mazurskiegonastępnie w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego , Sił Zbrojnych i samorządów, młodzieży i społeczeństwa. Delegacja AKJ jako ostatnia składająca kwiaty ustawiła również symboliczne znicze - białe i czerwone , nawiązujące do barw narodowych.Wszystko to odbyło się przy wzruszającym muzycznym tle orkiestry wojskowej.

Uroczystość zakończyła się podziękowaniem Stanisława Tołwińskiego (Prezesa AKJ i inicjatora organizowanej uroczystości) dla wszystkich obecnych na tych wyjątkowych obchodach, realizowanych w scenerii lotniska i przy pierwszym w Polsce postawionym obelisku ofiar katastrofy - jedynym na lotnisku.

Słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy w ten szczególny dzień (mimo dokuczliwego chłodu) stawili się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, by w tej wyjątkowej atmosferze skupienia i hołdu uczcić pamięć 96 ofiar katastrofy.

Zarząd AKJ
10.04.2022 r. godz.10:30
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt